Mijn opa Koos was een royaal en vrijgevig man, die moeite had met krenterige mensen. Ooit kwam hij op bezoek bij deftige mensen.

Ze hadden aan niets gebrek, maar het verhaal gaat dat ze zo zuinig waren, dat ze gebruikte theezakjes in de kelderkast te drogen hingen om ze een dag later opnieuw te gebruiken. Mijn opa kreeg een kopje koffie voorgezet. Veel meer dan een bodempje zat er niet in. Een echt Haags bakkie dus.

Na een half uur kwam de vraag: “Wenst u nog een kopje koffie, meneer Staat?” Waarop mijn opa, die nog geen slok genomen had, antwoordde: “Welja, doe er nog maar een beetje bij!”

Toen God zijn Geest aan mensen gaf, was Hij bepaald niet karig. Toen de Heilige Geest met Pinksteren uitgestort werd, gebeurde dat zeer royaal:

‘Ze werden allen vervuld van de Heilige Geest’. Er werd trouwens ook geen onderscheid gemaakt: deze discipel wel, en die niet. Allemaal ontvingen ze de Heilige geest. En ze kregen geen Haags bakkie. Ze werden vervuld tot de rand. Ze stroomden er zelfs van over! Ze overvloedig geeft God van zijn geest. Toen, en ook nu.

De Heilige Geest is een Persoon. Geen ‘het’, maar een ‘Hij’. Hij heeft eigenschappen die personen hebben. Hij spreekt, Hij denkt, Hij geeft leiding, Hij pleit, enzovoort. Om het niet te ingewikkeld te maken kun je zeggen dat de Heilige geest niemand anders is dan Jezus. Op Pinksteren kwam de Here Jezus bij ons terug in de gestalte van zijn Geest. En vanaf die tijd is Jezus niet slechts, zoals tijdens zijn aardse rondwandeling, bij en onder ons, maar zelfs in ons. Je kunt zeggen dat sinds Pinksteren de Here Jezus, die bij zijn Vader in de hemelen is, óók bij óns is en zelfs in onze harten woont, en wel door zijn Geest!

De bijbel houdt ons voor dat de Heilige Geest in ieder christen aanwezig is. Merkt u daar veel van, dat Hij in u woont? Paulus schrijft ergens: Bedrinkt

u niet aan wijn, want dat leidt tot bandeloosheid, maar wees vervuld van de Geest. We moeten niet ‘onder invloed’ van de alcohol komen staan, maar ‘onder invloed’ van de Geest leven. We dienen zo ‘vol’ van Hem te zijn, dat Hij ons voortdurend gebruiken kan, zoals Hij wil. Dat is een keuze voor elke dag. De Geest wil niet dat wij als Haagse bakkies door het leven gaan. Het Pinksterfeest is een mooie gelegenheid om uw kopje flink te laten bijvullen.

            Ds. Koos Staat